Astaksantyna wykazuje korzystny wpływ na zdrowie otyłych osób

Autor: Stephen Daniells, 2 maj 2011

Powiązane tematy: antyoksydanty, karotenoidy, zdrowy układ sercowo-naczyniowy, cukrzyca, badania

Najnowsze badanie z Południowej Korei wskazuje, że suplementy diety zawierające astaksantynę, pigment nadający kolor łososiom, może poprawić funkcje obronne organizmu u osób otyłych.

Badacze z Seoul National University podają, że dzienne dawki 5 lub 20 mg astaksantyny przez 3 tygodnie miały związek ze wzrostem obrony antyoksydacyjnej organizmu oraz spadkiem czynników tlenowych.

“Choć wyniki tego badania wskazują, że astaksantyna chroni przed stresem oksydacyjnym wywołanym otyłością, należy przeprowadzić badanie z większą próbą, aby ocenić czy suplementacja astaksantyną może trwale zmniejszyć poziom stresu oksydacyjnego,” podają badacze w Phytotherapy Research.

“Ponadto badanie to dostarczy dodatkowych informacji na temat wpływu astaksantyny na grupę badanych z chorobami związanymi ze stresem oksydacyjnym tj. zespołem metabolicznym, chorobą układu sercowo-naczyniowego i cukrzycą.”

Świetlana przyszłość różowego pigmentu?

Szacuje się, że światowy rynek astaksantyny będzie wart ok. 200 mln$ do 2015r. Znaczna jej ilość jest stosowana  do barwienia ryb np. łososi. Według danych firmy Frost & Sullivan z 2008r. zastosowanie tej substancji u ludzi wciąż rośnie, a jej wartość szacuje się na 35-60 mln$.

Astaksantyna wpływa korzystnie na oczy, skórę, a także stawy i centralny układ nerwowy. Ma 500 krotnie silniejsze właściwości antyoksydacyjne od wit.E. Znaczna część astaksantyny pochodzi z algi, Haematococcus pluvialis, która jest pokarmem ryb i skorupiaków, a także nadaje im różowy kolor.

Badanie

W badaniu randomizowanym z podwójną ślepą wzięły udział 23 osoby z nadwagą. Losowo przyjmowali 5 lub 20 mg astaksantyny dziennie przez 3 tygodnie. W badaniu nie było grupy przyjmującej placebo. Na zakończenie badania wyniki wykazały spadek poziomu dialdehydu malonowego (MDA tj. markera stresu oksydacyjnego) o ok. 35% w obu grupach badanych w porównaniu z wartościami na początku badania. Ponadto spadł poziom izoprostanu (innego markera stresu oksydacyjnego) po suplementacji u ok. 65% w obu grupach. Naukowcy zaobserwowali również podwyższony poziom dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), enzymu antyoksydacyjnego, o 193%, a także zwiększenie o ok. 123% całkowitej pojemności antyoksydacyjnej we krwi.

“Stężenie astaksantyny w osoczu krwi u osób przyjmujących dawkę 20 mg było znacznie wyższe niż u osób przyjmujących 5 mg w ciągu 3 tygodni,” podają naukowcy. „Jednak nie zaobserwowano żadnych różnic biomarkerów w tych grupach. Oznacza to, że stężenie we krwi i wpływ kliniczny astaksantyny nie są proporcjonalne. Z tego powodu zalecana dzienna dawka astaksantyny wynosi 5 mg, aby obniżyć podwyższony stres oksydacyjny u osób otyłych i z nadwagą.”

Źródło: Phytotherapy Research

Publikacja online przed drukiem, doi: 10.1002/ptr.3494

“Effects of Astaxanthin on Oxidative Stress in Overweight and Obese Adults”
H.D. Choi, J.H. Kim, M.J. Chang, Y. Kyu‐Youn, W. Gyoon Shin

Komenatrze wyłączone.