Tak silny antyoksydant, że nawet pomaga chronić palaczy przed 4 400 toksynami pochodzącymi z tytoniu
Autor: dr Mercola, 5 październik 2011
Jak podaje aktualne badanie osobom, które regularnie ćwiczą, dwa razy szybciej udaje się rzucić palenie w porównaniu z grupą kontrolną, która nie ćwiczy. W ciągu trzymiesięcznej obserwacji 46% osób, które ćwiczyły mogły powstrzymać się od palenia przez siedem dni, a 16% dłużej niż tydzień. Inne badanie wykazało, że astaksantyna jest dość silna w zapobieganiu powstawania uszkodzeń u palaczy.
Wcześniejsze badania sugerują natomiast, że kwasy tłuszczowe omega-3 pochodzenia zwierzęcego mogą pomagać przeciwstawiać się negatywnym zmianom w działaniu serca, związanym z zanieczyszczeniem powietrza, a ponieważ olej z kryla naturalnie zawiera zarówno omega-3 jak i astaksantynę może chronić palaczy i osoby niepalące przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska.
Uwagi dr Mercoli
Decyzja o rzuceniu palenia może poprawić stan zdrowia i samopoczucie. Minusem tego może być zastąpienie papierosów przekąskami, a nadwaga może być równie szkodliwa dla zdrowia jak samo palenie…
Program łączący rzucenie palenia z regularnymi ćwiczeniami jest dobrym rozwiązaniem, a jak podają badania może również przynieść liczne korzyści.
Czy trening siłowy może pomóc rzucić palenie?
W badaniu opublikowanym w kwietniu w oksfordzkim piśmie „Nicotine & Tobacco Research” 25 palaczy, o średniej wieku 19 lat, skorzystało z krótkiej sesji terapeutycznej w rzucenia palenia. Otrzymali oni również plastry nikotynowe. Następnie losowo zostali przypisani do grupy ćwiczącej lub kontrolnej. Grupie ćwiczącej DWA razy szybciej udało się powstrzymać od palenia w porównaniu z grupą kontrolną. Podczas trzymiesięcznej obserwacji, przez 7 dni nie paliło :
- 46% osób z grupy ćwiczącej
- 17% osób z grupy kontrolnej, które nie ćwiczyły
- 16% osób z grupy ćwiczącej również nie paliło przez długi czas w porównaniu z 8% osób z grupy kontrolnej
Pół roku później, 38% osób z grupy ćwiczącej nie paliło przez siedem dni, a 15% przez dłuższy czas. W grupie kontrolnej nie paliło 17%, a 8% odpowiednio przez siedem dni i dłużej. Rzucenie palenia może przyczynić się do zwiększenia wagi ciała, a program treningu siłowego okazał się skuteczny również w tym przypadku.
- Osoby z grupy ćwiczącej zrzuciły średnio 0,6 kg, a zawartość tłuszczu w organizmie spadła o 0,5%
- Osoby z grupy kontrolnej zrzuciły średnio 0,6 kg, a zawartość tłuszczu w organizmie wzrosła o 0,6%
Autorzy badania sugerują:
„Wyniki sugerują, że program ćwiczeń jest skuteczny jako leczenie uzupełniające po rzuceniu palenia.”
Antyoksydant tak silny, że chroni palaczy
Aktualne badanie oceniało wpływ astaksantyny na stres oksydacyjny u palaczy. Astaksantyna jest produkowana przez algi Haematoccous pluvialis i jest obecnie uważana za najsilniejszy antyoksydant występujący w naturze. Występuje ona również w łososiu, skorupiakach i krylu, które spożywają te algi.
Palenie papierosów przyczynia się do powstawania wolnych rodników, które mają silny związek ze stresem oksydacyjnym, który z kolei powoduje patobiologię różnych chorób, m.in. raka płuc. W badaniu wzięło udział 39 nałogowych palaczy i tyle samo osób nie palących. Palaczy podzielono na 3 grupy i każda otrzymywała odpowiednio 5, 20 lub 40 mg astaksantyny dziennie przez 3 tygodnie. Na początku badania zmierzono biomarkery stresu oksydacyjnego i każdego następnego tygodnia badania. Całkowita pojemność antyoksydacyjna wzrosła we wszystkich 3 grupach w ciągu 3 tygodni. W szczególności poziom izoprostanów (jeden ze zmierzonych biomarkerów stresu oksydacyjnego) wykazał znaczny spadek zależny od dawki.
Podsumowując autorzy badania podali, że:
“Wyniki sugerują, że suplementacja astaksantyną może zapobiegać uszkodzeniom oksydacyjnym u palaczy poprzez blokowanie peroksydacji tłuszczów oraz pobudzanie antyoksydantów do działania u palaczy.”
Astaksantyna – czy może być pomocna w walce z zanieczyszczaniami?
We wcześniejszych artykułach pisałem o licznych korzyściach dla zdrowia płynących z astaksantyny. Skutecznie zwalcza ona stany zapalne, które są przyczyną prawie wszystkich chorób, m.in. raka. Może ona nawet chronić palaczy przed siejącymi spustoszenie w organizmie skutkami 4 400 toksyn występujących w dymie papierosowym.
Dlatego uważam, że astaksantyna może chronić również przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska, na które jest narażony prawie każdy z nas.
Zła jakość powietrza ma związek z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi. Powietrze w pomieszczeniach jest prawie pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Na przykład boazeria, płyty wiórowe, pilśniowe i izolacje zwykle zawierają mocznik-formaldehydowy. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska podaje, że jest to największe źródło emisji formaldehydu w pomieszczeniach. Dym papierosowy również składa się z mocznika i formaldehydu. Jesteśmy wystawieni na działanie lotnych substancji organicznych pochodzących z dymu papierosów oraz wykładzin dywanowych i farb. Nawet jeśli wyeliminujesz wiele toksyn z organizmu rzucając palenie lub w ogóle nie paląc, nadal jesteś narażony na wiele tego rodzaju toksyn z innych źródeł. Może być trudno odizolować się zupełnie od wszystkich toksyn.
Dlatego uważam, że suplementy tj. astaksantyna mogą zapewniać dodatkową ochronę poprzez łagodzenie uszkodzeń komórkowych wywołanych przez utlenianie.
Zanieczyszczenie powietrza, tj. palenie, jest bardzo niebezpieczne
Jak podaje badanie z 2008r. oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez długi czas nie tylko zwiększa ryzyko zgonu w wyniku raka płuc lub chorób serca, ale może również zwiększyć ryzyko chorób neurodegeneracyjnych tj. choroba Parkinsona i Alzheimera. Substancje zanieczyszczające w powietrzu pochodzące ze spalin i elektrowni mogą wywołać stany zapalne płuc lub uwalniać w organizmie substancje chemiczne, które wpływają na jego funkcjonowanie.
Statystyki wskazują, że wraz ze wzrostem poziomu drobnych cząsteczek stałych i zanieczyszczeń związanych z tlenkiem siarki w środowisku, wzrasta również liczba zgonów w wyniku raka płuc i chorób sercowo-płucnych m.in. ataku serca, udaru mózgu, astmy, zapalenia płuc oraz przewlekłych obturacyjnych chorób płuc tj. rozedma i zapalenie oskrzeli. Naturalny mechanizm ochronny organizmu to kaszel lub kichanie, aby usunąć duże cząsteczki, ale nie można usunąć tych mniejszych (mniejszych niż 10 mikronów średnicy).
Te cząsteczki zalegają w płucach i są tak małe, że mogą dostać się do krwioobiegu. Od 1996r. opublikowano ponad 2 000 zrecenzowanych badań na temat zanieczyszczeń powietrza. Wykazują one bardzo silny związek między zanieczyszczeniami, chorobami, hospitalizacją i przedwczesnymi zgonami z różnych przyczyn. Dlatego choć zupełnie nie popieram palenia, wskazuję, że nawet osoby niepalące są narażone na wiele takich samych toksyn z innych źródeł, których wpływ na organizm jest taki sam, np. wywołują raka.
Jak podaje raport z 2007r. American Lung Association „State of the Air”, nawet krótka ekspozycja na zanieczyszczenia ma związek z:
- Śmiercią w wyniku chorób płuc oraz układu krążenia m.in. udaru
- Większą ilością ataków serca szczególnie wśród osób starszych oraz chorujących na serce
- Częstszymi pobytami w szpitalu z powodu chorób układu krążenie m.in. udarów i zastoinowej niewydolności serca
- Częstszymi przypadkami dokuczliwych dolegliwości płuc
- Większą śmiertelnością niemowląt i małych dzieci
- Występowaniem stanów zapalnych płuc u młodych i zdrowych osób dorosłych
- Częstszymi pobytami w szpitalu z powodu astmy u dzieci
- Występowaniem poważniejszym ataków astmy u dzieci
Chroń się przed zanieczyszczeniami stosując Olej z kryla
Badania wykazały, że kwasy omega-3 pochodzące z oleju z kryla mogą pomóc zapobiegać zmianom w sercu związanym z zanieczyszczeniami. Wykazano również, że kwasy te są skuteczne w zapobieganiu nowotworom. Bez wątpienia deficyt omega-3 to jeden z najważniejszych problemów na świecie. Sądzę, że wiele osób cieszyłoby się lepszym zdrowiem, gdyby przyjmowali więcej tego bardzo istotnego kwasu tłuszczowego. W większości badań nad omega-3 stosowano olej z ryb. Jednak w ciągu ostatnich lat przekonałem się, że olej z kryla jest znacznie lepszy od oleju z ryb z kilku powodów. Jeśli chodzi o ochronę przed zniszczeniami wywołanymi przez zanieczyszczenie powietrza i palenie papierosów, olej z kryla wygrywa, gdyż naturalnie zawiera zarówno kwasy omega-3 jak i antyoksydant astaksantynę.
Jak wprowadzić wysokiej jakości astaksantynę do diety?
Jestem wielkim zwolennikiem kryla, ponieważ naturalnie zawiera astaksantynę oraz inne substancje, które zwiększają jej biodostępność. Jeśli zdecydujesz się na jej przyjmowanie polecam dawkę 8-10 mg dziennie. Jeśli przyjmujesz olej z kryla sprawdź etykietę, gdyż różne preparaty zawierają różne stężenie astaksantyny. Jeśli chodzi o owoce morza, uważaj na syntetyczną astaksantynę, która jest często dodawana do pokarmu dla ryb, aby nadać im kolor różowawy do pomarańczowo-czerwonego. Nie polecam żadnych ryb hodowlanych.
Koniecznie unikaj syntetycznej astaksantyny, ponieważ jest wytwarzana z substancji petrochemicznych. Niektóre firmy zaczynają stosować naturalną astaksantynę zamiast syntetycznej, choć kosztuje więcej, ale jest zdrowsza dla zwierząt i lepsza w kwestii barwienia. Zwierzęta karmione pokarmem z naturalną astaksantyną mają większą przeżywalność, lepsze tempo wzrostu, odporność, płodność i lepiej się rozmnażają. Niestety syntetyczna astaksantyna jest najczęściej stosowana w hodowli łososia na całym świecie.
Jeśli łosoś, którego kupiłeś nie ma etykiety “dziki” lub “naturalnie barwiony”, prawdopodobnie zawiera on barwnik zbliżony bardziej do benzyny niż antyoksydantu. Naturalna astaksantyna jest ponad 20 razy silniejszym antyoksydantem od syntetycznej. Dzikie łososie zawierają o 400 % więcej astaksantyny niż hodowlane, a pigment jest w 100% naturalną astaksantyną. Dzikie łososie zawierają również znacznie więcej omega-3 niż hodowlane.
Jak w końcu rzucić palenie?
Jak skutecznie rzucić palenie? Uważam, że na początek trzeba zadbać o zdrowie co ułatwi pozbycie się tego nałogu. Ćwiczenia to nieodłączna część tego planu, co jak wskazują badania, mogą podwoić szanse powodzenia.
Mój program zdrowia szczegółowo opisałem w książce “Take Control of Your Health”, a poniżej znajdziesz kilka wskazówek na początek:
- Zapoznaj się z moim planem żywienia, abyś mógł zacząć zdrowo jeść.
- Opracuj program ćwiczeń, który jest twoim sprzymierzeńcem w walce z chorobami i rzuceniem palenia. Trening siłowy jest istotny, ale nie zapominaj o ćwiczeniach interwałowych o wysokim poziomie intensywności, aerobiku i rozciąganiu.
- Znajdź zdrowe ujście dla negatywnych emocji. Wiele osób stosuje w tym celu ćwiczenia, medytację lub techniki relaksacyjne. Polecam również Technikę Emocjonalnego Wyzwolenia (EFT), która może usunąć blokady emocjonalne (o których czasem nie wiemy) utrzymując umysł i ciało w równowadze.
Kiedy regularnie będziesz stosował się do powyższych trzech wskazówek możesz zacząć myśleć o rzuceniu palenia. Gorąco polecam stosowanie techniki EFT lub wybranej przez siebie metody, gdyż są bardzo skuteczne w zwalczaniu nałogów. Wiele osób jest uzależnionych nie tylko od nikotyny, ale również od samej czynności palenia. Postaraj się, aby w sytuacjach kiedy normalnie sięgnąłbyś po papierosa zająć się czymś innym (najlepiej czymś przyjemnym).
Źródło:
Nicotine and Tobacco Research, 2011, 13(8), 756-760
Journal of Medicinal Food September 1, 2011
Green Med Info