Chcesz wyglądać młodziej? Przyjmuj suplement codziennie przez 2 tygodnie

Autor: dr Mercola, 25 maj 2011

  • Filtr ochronny przed słońcem w pigułce
  • Zapobieganie zmarszczkom, suchej skórze, plamom i piegom
  • Odwrócenie widocznych objawów starzenia się

Nie tylko ty możesz uważać, że powyższe stwierdzenia są zbyt optymistyczne, aby były prawdą. Jednak badania kliniczne sugerują, że istnieje naturalna substancja, która posiada WSZYSTKIE powyższe właściwości, bez skutków ubocznych. Jest to karotenoid – astaksantyna, która jest uważana za najsilniejszy antyoksydant występujący w naturze.

Dawno temu naukowcy odkryli, że grupa naturalnie występujących pigmentów zwanych karotenoidami posiada silne właściwości antyoksydacyjne, które są konieczne dla zdrowia. Karotenoidy występują w pokarmach i nadają cały szereg kolorów od zielonej trawy poprzez żółte i pomarańczowe papryki po czerwone buraki. W naturze występuje ponad 700 karotenoidów, ale większość z nas zna tylko kilka. Prawdopodobnie w twoim organizmie znajduje się teraz ok. 10 tych związków. Jako źródło antyoksydantów i wit.A karotenoidy są istotne dla procesów fotosyntezy oraz chronią rośliny i organizmy przed uszkodzeniami wywołanymi przez światło i tlen. Spożywając rośliny i inne pokarmy z tymi pigmentami zyskujemy takie samo działanie ochronne na organizm.

Ostatnio astaksantyna zyskała duże uznanie jako najlepsza substancja odżywcza, skupiają się na niej liczne badania naukowe. Astaksantyna zyskała zainteresowanie badaczy ze względu na swoją zdolność ochrony przed słońcem, redukując oznaki starzenia się. Jednak to nie wszystko, co często opisywałem w swoich wielu artykułach.

Astaksantyna jest klasą samą w sobie

Algi Haematoccous pluvialis wytwarzają astaksantynę, kiedy woda wysycha, aby chronić się przed promieniowaniem ultrafioletowym. Chroni ona algi przed brakiem pożywienia oraz/lub intensywnym promieniowaniem słonecznym.

Dlatego astaksantyna może chronić przed podobnym promieniowaniem.

Większość karotenoidów jest łatwo dostępna w diecie bogatej w świeże, organiczne produkty. Jednak astaksantynę jest trudniej dostać. Istnieją zaledwie dwa główne źródła astaksantyny: algi, które ją wytwarzają oraz zwierzęta, których jest pokarmem tj. łososie, skorupiaki i kryl. Astaksantyna nie tylko odpowiada za kolor łososi, ale również za ich siłę i wytrzymałość, aby mogły płynąć w górę rzeki. Ich dieta bogata w ten związek sprawia, że w królestwie zwierząt łososie są „mistrzami wytrzymałości”.

Astaksantyna najczęściej występuje w postaci czerwonego barwnika u zwierząt morskich, a zwłaszcza u łososia i różowych flamingów, nadając im charakterystyczny kolor. Większość ludzi nie wie, że młode flamingów są białe, a zmieniają kolor po zjedzeniu astaksantyny pochodzącej z krewetek i alg.

Astaksantyna jest silniejsza od beta-karotenu, likopenu i luteiny, które należą do tej samej grupy związków. Wykazuje BARDZO SILNE właściwości wymiatania wolnych rodników oraz chroni komórki, organy i tkanki przed uszkodzeniami tlenowymi.

Niepowtarzalne właściwości antyoksydacyjne astaksantyny zapewniają niezwykłe korzyści dla zdrowia m.in. poprawia ona zdrowie układu sercowo-naczyniowego, normuje poziom cukru we krwi, wzmacnia odporność, walczy z rakiem, redukuje stany zapalne, poprawia zdrowie oczu i sprawność fizyczną,

Dlaczego astaksantyna jest wyjątkowa?

Astaksantyna jest wyjątkowym związkiem z wielu powodów. Poniżej główne z nich:

  • Jest najsilniejszym karotenoidem o właściwościach antyoksydacyjnych: 65 razy silniejsza od wit.C, 54 razy od beta-karotenu i 14 razy od wit.E.
  • Jest skuteczniejsza od innych karotenoidów w gaszeniu tlenu singletowego tj. rodzaju utleniania. Szkodliwy wpływ promieni słonecznych i różnych substancji organicznych jest wywołany przez mniej stabilną formę tlenu. Astaksantyna jest 550 razy silniejsza od wit.E i 11 razy od beta-karotenu w neutralizowaniu tlenu singletowego.
  • Astaksantyna przenika barierę krew-mózg i krew-siatkówka (w przeciwieństwie do beta-karotenu i likopenu) przez co zapewnia ochronę antyoksydacyjną i przeciwzapalną oczu, mózgu i centralnego układu nerwowego, a także zmniejsza ryzyko katarakty, zwyrodnienia plamki żółtej, utraty wzroku, demencji i choroby Alzheimera.
  • Rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego łatwo przenika przez błony komórkowe.
  • Wchłania promienie UVB i zmniejsza uszkodzenia DNA.
  • Jest bardzo silnym naturalnym związkiem o właściwościach przeciwzapalnych.

U osób przyjmujących astaksantynę nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych.

Poparzenia słoneczne to stany zapalne

Jeśli jesteś aktywny fizycznie, pewnie spędzasz dużo czasu w słońcu. Ma ono niezwykle korzystne działanie ze względu na wit.D, ale może też być szkodliwe dla zdrowia. Wielu sportowców skarży się na złe samopoczucie po długich treningach na słońcu. Wiele raportów wskazuje, że przyjmowanie astaksantyny pozwoliło im na dłuższe treningi w słońcu bez objawów złego samopoczucia i poparzeń. Mniejsze oparzenia słoneczne to mniejsze ryzyko raka skóry.

Tak samo Haematoccous pluvialis chroni siebie przed intensywnym promieniowaniem ultrafioletowym poprzez wytwarzanie astaksantyny jako naturalnego filtru ochronnego. Spożywając ten pigment tworzymy własny „wewnętrzny filtr ochronny.” Inaczej mówiąc, ten sam silny antyoksydant, który chroni algi przed słońcem może chronić również NAS. Poparzenia słoneczne to tak naprawdę stany zapalne. Choć mechanizm ochrony skóry przed poparzeniami przez astaksantynę nie jest jeszcze znany jest pewne, że jest to zasługa jej właściwości przeciwzapalnych.

Dr Nicholas Perricone i dr Robert Childs, lekarz z Hawajów, są zwolennikami astaksantyny.

Dr Childs urodził się i wychował w Honolulu, ale jego skóra zawsze była bardzo wrażliwa na słońce, do chwili kiedy zaczął przyjmować astaksantynę. Teraz może wychodzić w południe na słońce na 4 h bez poparzeń, choć wcześniej jego skóra ulegała poparzeniom w ciągu pół godziny. Zauważył również, że w ciągu kilku tygodni przyjmowania astaksantyny ustąpiło poranne zesztywnienie i ból.

Astaksantyna to wewnętrzny filtr ochronny przed słońcem

Również badania naukowe potwierdziły ochronny wpływ astaksantyny na skórę. Firma Cyanotech Corporation sfinansowała badanibioastin 30e w celu zbadania reakcji skóry na promienie UVA i UVB przed i po przyjęciu suplementu astaksantyny. Zaledwie w ciągu 3 tygodni przyjmowania 4 mg dziennie suplementu zaobserwowano znaczne wydłużenie czasu do momentu zaczerwienienia skóry pod wpływem promieniowania UV.

Badania na zwierzętach to kolejne potwierdzenie działania astaksantyny jako wewnętrznego filtru ochronnego przed słońcem.

  • W badaniu z 1995r. nieowłosionym myszom podawano różne mieszanki: astaksantyny, beta-karotenu i retinolu przez 4 miesiące. Po wystawieniu na promieniowanie, sama astaksantyna lub w połączeniu z retinolem skutecznie zapobiegała fotostarzeniu skóry (wg markerów uszkodzeń skóry). [Savoure, N., Briand, G., Amory-Touz, M., Combre, A., Maudet, M. (1995). „Vitamin A status and metabolism of cutaneous polyamines in the hairless mouse after UV irradiation: action of beta-carotene and astaxanthin.” International Journal for Vitamin and Nutrition Research. 65(2):79-86.]
  • W badaniu na szczurach z 1998r. wykazano, że astaksantyna jest 100 razy silniejsza od beta-karotenu i 1000 razy od luteiny w zapobieganiu stresu oksydacyjnego wywołanego promieniami UVA.
  • W piśmie „Journal of Dermatological Science” ukazało się badanie z 2002r. wskazujące, że astaksantyna może chronić przed zmianami w DNA u ludzi wywołanym przez ekspozycję na promieniowanie UVA.

Pomoc w zapobieganiu uszkodzeniom kolagenu, zmarszczek, piegów i plam starzeniowych

Prawdopodobnie astaksantyna nie musi być przyjmowana doustnie, aby mogła chronić przed słońcem. Badanie Arakane z 2001r. na nieowłosionych myszach miało wykazać, czy astaksantyna stosowana miejscowo wykazuje  korzystne działanie. Myszy poddano ekspozycji na promieniowanie UVB przez 18 tygodni, aby pobudzić proces fotostarzenia skóry. U myszy, którym zaaplikowano astaksantynę na skórę wystąpiły mniejsze zmarszczki w porównaniu z grupą kontrolą, a także kolagen jak u młodych osobników. W rzeczywistości kolagen u myszy, którym aplikowano astaksantynę wyglądał tak, jakby nie był poddany promieniowaniu. Badacze doszli do wniosku, że astaksantyna “może skutecznie zapobiegać rozkładowi kolagenu wywołanemu promieniowaniem UV, powstawaniu zmarszczek, peroksydacji lipidów, poparzeniom słonecznym, fototoksyczności i fotoalergii.” To samo badanie wykazało również, że miejscowa aplikacja astaksantyny ma właściwości wybielające skórę, co jest niezwykle popularne w Azji. Wykazano, że astaksantyna redukuje melaninę o 40% w znacznym stopniu zmniejszając piegi i plamy starzeniowe.

Piękno z wnętrza

Choć astaksantyna wydaje się naprawdę mieć wspaniałe działanie przy stosowaniu miejscowym na skórę, najlepsze korzyści przyniesie przyjmowana doustnie. Trzy badania wykazują, że astaksantyna może poprawiać wygląd. W badaniach tych astaksantyna jest przyjmowana wraz z innymi substancjami tj. kwasy omega-3 lub wit.E, ale korzystne działanie występowało w każdym z nich przy stosowaniu astaksantyny.

Badanie z 2002 przeprowadzone przez Yamashita z udziałem kobiet ok. 40 r.ż., które spożywały 2mg astaksantyny przez 4 tygodnie. Naukowcy byli zaskoczeni, że zaledwie po 2 tygodniach nastąpiła znaczna poprawa wyglądu skory; a po 4 tygodniach kolejne pozytywne zmiany. [Yamashita, E. (2002). „Cosmetic Benefit of Dietary Supplements Containing Astaxanthin and Tocotrienol on Human Skin.” Food Style. 21 6(6):112-17]  Skóra była lepiej nawilżona, gładsza, miała ładniejszy odcień i lepszą elastyczność, mniej zmarszczek i piegów oraz występowały mniejsze obrzęki pod oczami.

W kanadyjskim badaniu z 2003r. wzięły udział kobiety między 35-55 r.ż., które przyjmowały astaksantynę z kwasami omega-3 i glikozaminoglikanami. Kobiety podzielono na 3 grupy i podawano substancje w różnych konfiguracjach. We wszystkich grupach nastąpiła poprawa wyglądu skóry. Badacze potwierdzili korzystny wpływ astaksantyny na wygląd skóry.

Trzecie badanie przeprowadzono w Europie i przypominało ono pierwsze badanie z Japonii. Uczestnikom badania podawano 5mg astaksantyny dziennie wraz z 2 innymi substancjami. Nastąpiła poprawa w wyglądzie drobnych zmarszczek, wzrost gęstości skóry właściwej do 78% oraz widoczna poprawa ogólnego wyglądu skóry.

Czy jedzenie kolorowych warzyw może zapewnić bardziej atrakcyjny wygląd?

Jedno z najciekawszych obecnie badań pod kierunkiem dr Iana Stephena z University of Nottingham zbadało jakie odcienie skóry są uznawane za zdrowe i atrakcyjne. Okazało się, że czerwony i żółty odcień dodaje nam atrakcyjności. Skóra czerwienieje przy uderzeniach krwi, kiedy zawiera dużo tlenu, a to oznacza zdrowie i witalność z punktu widzenia biologii. Naukowcy uważają, że wybieramy partnerów o zdrowym wyglądzie. Dr David Perrett, współautor badania, dodaje:

“Mamy coś wspólnego z wieloma gatunkami. Na przykład, jasno żółte dzioby i pióra wielu ptaków są dowodem zdrowia samca. Co więcej, samice tych gatunków wolą łączyć się samcami o jaśniejszych kolorach upierzenia. Ale po raz pierwszy wykazano te zależności w badaniu na ludziach.

Nasze badania wiążą kolor skóry ze zdrową dietą, wskazując, że kolor to istotna wskazówka dobrego zdrowia u ludzi i wyboru odpowiedniego partnera podobnie jak u ptaków i ryb.”

Zdrowszy wygląd od opalenizny

Dr Stephen odkrył, że mając do wyboru kolor skóry w wyniku opalenizny i karotenoidów, ludzie preferowali ten drugi. Jeśli chcesz wyglądać atrakcyjnie, regularnie przyjmuj astaksantynę. Nie tylko zapewni ona zdrowy wygląd, ale ochronę podczas opalania i poprawi poziom wit.D w organizmie.

Upewnij się, że przyjmujesz naturalną astaksantynę z alg morskich, a NIE syntetyczną

Syntetyczna astaksantyna jest często stosowana jako pokarm dla ryb, aby nadać im różowawy kolor. Unikaj syntetycznej astaksantyny, która jest wytworzona z petrochemikaliów. Niektóre z firm zaczynają stosować naturalną astaksantynę zamiast syntetycznej, choć jest droższa, ale jest lepsza dla zwierząt i jest lepszym barwnikiem. Zwierzęta karmione pokarmem zwierzęcym z naturalną astaksantyną mają wyższą przeżywalność, lepszy wzrost, odporność, płodność i lepiej się rozmnażają. Niestety syntetyczna astaksantyna nadal jest najczęściej stosowana w przemyśle hodowli łososia na całym świecie.

Jeśli kupujesz łososia bez napisu “naturalnie barwiony” najprawdopodobniej zawiera on barwnik bardziej zbliżony do benzyny niż antyoksydantu. Naturalna astaksantyna jest ponad 20 razy silniejszym antyoksydantem od tej syntetycznej. Łosoś występujący w naturze ma o 400% więcej astaksantyny niż hodowlany, a 100% jego barwnika to naturalna astaksantyna, a nie syntetyczna. Ponadto łosoś hodowlany ma znacznie mniej kwasów tłuszczowych omega-3, dlatego lepiej jest go unikać. Jeśli uda ci się kupić prawdziwego dzikiego łososia, problem może stanowić wysokie stężenie rtęci i innych niepożądanych toksyn w mięsie, nie wspominając o wygórowanej cenie.

Uwagi końcowe

Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie astaksantyny zalecam na początek dawkę co najmniej 2 mg dziennie. Ja w tym roku przyjmuję 8 mg dziennie. Kryl zawiera astaksantynę, ale nie w takiej ilości, aby mieć pełny korzystny wpływ na zdrowie. Natomiast jedna kapsułka dziennie BioAstinu dostarcza 4 mg akstaksantyny.

Źródła:
Fuji Health Science, Astaxanthin study references

Seki et al., 2001. Effects of astaxanthin fromf Haematococcus pluvialis on human skin. Fragrance Journal 12:98-103

Yamashita, E. Cosmetic benefit of dietary supplements including astaxanthin and tocotrienol on human skin. 2002, FOOD Style 21, 6:(6) 112-117.

Yamashita, E. Effect of a Dietary Supplement Containing Astaxanthin on Skin Condition. Carotenoid Science 2006. Vol. 10: 91-95.

Arakane, Y. Superior skin protection via Astaxanthin. Cartenoid Science, April 2002, Vol. 5

Experimental Dermatology 2009 Mar;18(3):222-31

Journal of Dermatological Science 2002 Oct;30(1):73-84

Journal of Dermatological Science 1998 Mar;16(3):226-30

Journal of Dermatological Science 2010 May;58(2):136-42

Yamashita E. The effects of a dietary supplement containing Astaxanthin on skin condition. Carotenoid Science 2006; 10:91-95

Cosmetics and Toiletries April 17, 2006

Journal of Cosmetic Dermatology 2005 Dec;4(4):277-84

United States Patent No: US 6,433,025 B1. August 13, 2002. Method for Retarding and Preventing Sunburn by UV Light

Komenatrze wyłączone.