Recepta na zdrowe i mądre dziecko?

Recepta na zdrowe i mądre dziecko?

Któż z nas nie pragnie, aby dziecko urodziło się zdrowe i mądre. Czy receptą na to są kwasy omega 3? Jak wynika ze statystyk, obecnie prowadzonych jest już ponad 2000 badań naukowych, których celem jest zbadanie wpływu kwasów omega 3 na organizm człowieka. Wyniki są jednoznaczne – brak odpowiedniej ilości omega 3 w organizmie powoduje wiele schorzeń. Szczególną rolę kwasy te odgrywają zaś w budowie komórek mózgowych dzieci – zarówno w okresie prenatalnym, jak również po przyjściu maluszka na świat. Istnieją nawet  badania mówiące, że poziom inteligencji dzieci matek, które w czasie ciąży przyjmowały omega 3, może być aż o 19 procent wyższy od ich rówieśników, których mamy stosowały dietę ubogą w te kwasy.

Rodzina omega 3

Najbardziej znanymi kwasami tłuszczowymi z rodziny omega 3 są:

  • ALA – kwas alfa-linolenowy – protoplasta rodziny – zawarty w siemieniu lnianym, oleju lnianym, orzechach włoskich i brazylijskich, oleju rzepakowym, sojowym i zielonych warzywach liściastych;
  • EPA, czyli kwas eikozapentaenowy – zawarty w oleju ryb morskich i wodorostach morskich;
  • DHA, czyli kwas dekozaheksaenowy – zawarty w oleju ryb morskich i wodorostach morskich.

Najważniejsze dla naszego organizmu są kwasy EPA oraz DHA. Człowiek potrafi wytwarzać je sam – ale tylko pod warunkiem, że wcześniej spożyje protoplastę rodziny omega 3 – kwas tłuszczowy ALA. To właśnie z niego ludzki organizm wytwarza kwas tłuszczowy EPA, a z EPA – kwas tłuszczowy DHA. Niestety, zwykle w ilości niewystarczającej na pokrycie dziennego zapotrzebowania.

Mama omega

Kwasy omega 3 dla dziecka:

  • uczestniczą w budowie mózgu;
  • kształtują siatkówkę oka;
  • uczestniczą w kształtowaniu systemu nerwowego.

Dla każdej przyszłej mamy bardzo ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości kwasów z rodziny omega 3, bo zapotrzebowanie na nie w ciąży wzrasta – nawet czterokrotnie. Jedynym źródłem jest matka dziecka, która dostarcza je najpierw płodowi przez łożysko, a następnie niemowlęciu – karmiąc malca piersią. Kwasy omega 3 uczestniczą w budowie mózgu dziecka, kształtują siatkówkę oka (już od połowy ciąży DHA wbudowuje się w siatkówkę oka dziecka i bierze udział w przekształcaniu sygnałów świetlnych w impulsy nerwowe, które przekazywane są do mózgu), uczestniczą w rozwoju systemu nerwowego oraz chronią przed alergią i astmą. Mają też dobroczynny wpływ na zdrowie samej przyszłej mamy – pomagają donosić ciążę, zmniejszając ryzyko przedwczesnego porodu, niwelują ryzyko hipertensji. Co ciekawe, zmniejszają także ryzyko depresji poporodowej. Jak podają naukowcy, jedną z przyczyn wystąpienia depresji poporodowej może być bowiem drastyczny spadek poziomu kwasów omega 3 w organizmie związany z przekazywaniem ich do płodu. A pamiętajmy, że to właśnie z omega 3 powstają tzw. hormony szczęścia – dopamina i serotonina.

Omega 3 w mleku mamy

Kobiece mleko jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 – EPA oraz DHA. Dlatego tak ważne jest karmienie piersią. Oprócz wpływu na prawidłowy rozwój mózgu i układu nerwowego niemowlaka, omega 3 – jak dowodzą naukowcy – zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii u dziecka, mają wpływ na wzrost inteligencji oraz rozwój emocjonalny maluszka. To, czy mama wraz z mlekiem dostarczy maluszkowi odpowiednią ilość kwasów omega 3 w ogromnej mierze zależy od stosowanej przez nią diety. Pamiętajmy też – mleko krowie nie zawiera ani kwasów EPA, ani DHA.

Dieta w stylu omega

Kwasy omega 3 dla ciężarnych:

  • zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu
  • niwelują ryzyko hipertensji;
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.

Największym i najlepszym źródłem kwasów omega 3 są ryby morskie. Co ciekawe, same nie wytwarzają tych kwasów, ale czerpią je ze spożywanych alg. Szczególnie istotne są kwasy, które znajdziemy w tłustych rybach: makreli, łososiu, sardynkach, dorszu, tuńczyku, a nawet śledziu. To dlatego w diecie ciężarnej powinna obowiązkowo znaleźć się ryba – spożywana przynajmniej raz w tygodniu. Należy jednak pamiętać, żeby kupować ryby z czystych, ekologicznych rejonów. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na zatrucie metalami ciężkimi (np. ołowiem), które szczególnie niebezpieczne są dla kobiet ciężarnych oraz dzieci do siódmego roku życia. Jeśli więc nie dysponujemy sprawdzonym źródłem ryb, zawsze można je zastąpić tranem, w którym również znajdziemy sporą ilość kwasów z rodziny omega 3. Przyjmowanie tranu w ciąży lepiej wcześniej skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Dobrym źródłem kwasów omega 3 są także orzechy włoskie, nasiona rzepaku, soi i lnu. W przypadku olejów produkowanych z tych roślin musimy zdać sobie sprawę, że pod wpływem powietrza i światła w ciągu 12 godzin od wytłoczenia kwasy omega 3 ulegają rozpadowi i w popularnych olejach, które kupujemy w marketach, po prostu zostaje jedynie śladowa ich ilość.

Innym polecanym sposobem na wzbogacenie codziennej diety w odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega 3 jest przyjmowanie doustnych preparatów i suplementów diety, które oferuje coraz więcej firm farmaceutycznych. Powstają nawet suplementy specjalnie dedykowane przyszłym mamom, które oprócz kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 zawierają też liczne witaminy i mikroelementy. Jeśli suplementujemy naszą dietę kwasami omega 3, należy pamiętać, że ich dzienna dawka nie powinna przekraczać 1g. Dlatego też zawsze należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

Odpowiedni poziom kwasów omega 3 w organizmie może obniżać wiele czynników:

  • alkohol szczególnie wyczerpuje zapasy DHA;
  • brak witamin i minerałów usprawniających przemiany metaboliczne: witaminy z grupy B, witaminy E, która zabezpiecza wszystkie kwasy nienasycone przed utlenieniem się już po spożyciu;
  • podeszły wiek;
  • niewłaściwa proporcja spożycia kwasów omega 6 w stosunku do omega 3.

Świadomość i wiedza

Od dawna lekarze i specjaliści – z dość dobrymi skutkami – walczą o wzbudzenie w naszym kraju świadomości społecznej pokazując, jak ważną rolę podczas ciąży ogrywa kwas foliowy. Wygląda na to, że być może niebawem czeka nas wielka kampania edukacyjna na temat przyjmowania kwasów tłuszczowych z grupy omega 3. Znane do tej pory wśród polskich kobiet głównie jako pożądany składnik rozmaitych kosmetyków, okazują się być absolutnie obowiązkowym składnikiem diety każdej przyszłej mamy, która troszczy się o zdrowie swoje i jej maluszka.

Komenatrze wyłączone.