Jakie kwasy omega-3 powinniśmy przyjmować?

Autor: dr Mercola

olej-z-kryla-30-kapsulek.jpgPięćdziesiąt lat temu dwóch duńskich epidemiologów zastanawiało się dlaczego u Eskimosów występowało bardzo niewiele zawałów serca, choć ich dieta była wysokotłuszczowa, bogata w mięso wielorybów i fok. Zebrali oni próbki krwi od 130 Eskimosów, a podczas badań w laboratorium odnaleźli związek chemiczny o którym wcześniej nie słyszano zwany kwasami tłuszczowymi omega-3. Dziś kwasy te stanowią dochodowy interes. Amerykanie wydają 2,6 mld $ na suplementy i żywność zawierającą omega-3. Jednak, nie każdy produkt jest wartościowy.

Dziesiątki badań potwierdzają, że kwasy omega-3 występujące w mięsie zwierząt morskich tj. ryby czy kryl, zwane EPA i DHA mogą chronić serce. Jednak wiele produktów, które są dostępne w supermarketach zawierają inny kwas zwany alfa-linolenowy (ALA), pochodzący z orzechów i nasion lnu. Kardiolodzy uważają, że nie przynosi on takich samych korzyści, gdyż organizm słabiej przekształca kwas ALA w EPA.

Czy uzupełniasz swoją dietę wysokiej jakości kwasem omega-3 pochodzenia zwierzęcego np. w postaci oleju z kryla? Jeśli nie, to na co czekasz? Polecany olej z kryla.

Jak pewnie wiesz, nie popieram przyjmowania zbyt dużej ilości suplementów, ponieważ najlepszym źródłem optymalnych składników odżywczych są zdrowe, naturalne produkty. Jednak olej z kryla stanowi wyjątek, gdyż Amerykanie jedzą zdecydowanie zbyt mało kwasów omega-3.

Z tego względu, polecam olej z kryla prawie każdemu pacjentowi, który przychodzi po raz pierwszy do mojego Centrum Zdrowia (Natural Health Center).

Zaraz przedstawię powody dla których omega-3 są tak istotne dla naszego zdrowia. Jednak najpierw musimy zrozumieć jaka jest różnica między tymi kwasami dostępnymi na rynku.

Jakie kwasy omega-3 powinniśmy przyjmować?

Jeśli chodzi o kwasy omega-3 jest duży bałagan, który należy uporządkować, gdyż rodzaj przyjmowanych omega-3 stanowi różnice dla naszego zdrowia.

Po pierwsze, należy wybierać kwasy pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego.

Większość korzyści prozdrowotnych przynoszą omega-3 pochodzące od zwierząt tj. EPA i DHA, a nie te pochodzące z roślin tj. ALA. Kwas ALA, pochodzący z nasion lnu i orzechów, jest przekształcany w kwasy EPA i DHA, ale jedynie w niewielkich ilościach.Jedząc nawet duże ilości kwasu ALA, organizm jest w stanie przekształcić tylko jego małe ilości w kwasy EPA oraz DHA, a także jedynie w obecności odpowiednich enzymów.

Nie oznacza to, że omega-3 pochodzenia roślinnego są z natury szkodliwe lub należy ich unikać tylko dlatego, że chcemy również włączyć do diety kwasy pochodzenia zwierzęcego. Sam regularnie jem kwasy omega-3 (ALA) w postaci lnu oraz konopi, ale zawsze w połączeniu z kwasami omega-3 pochodzenia zwierzęcego.

Najlepsze źródło omega-3 pochodzenia zwierzęcego

Źródłem kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego mogą być: ryby, olej z ryb, tran z wątroby dorsza lub olej z kryla. Uważam, że olej z kryla jest najlepszy spośród tych wspomnianych wyżej, a dlaczego wyjaśnię poniżej.

  • Ryby: w idealnym świecie, jedzenie ryb dostarczyłoby wszystkie potrzebne kwasy omega-3. Niestety, znaczna większość ryb jest teraz skażona szkodliwymi substancjami pochodzenia przemysłowego oraz toksynami tj. rtęć, PCB, metalami ciężkimi oraz truciznami radioaktywnymi, dlatego nie mogę ich już dłużej polecać.
  • Olej z ryb: kiedyś polecałem olej z ryb, aby zwiększyć spożycie kwasów omega-3. Olej ten wysokiej jakości przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Jednak nie zawiera on wiele antyoksydantów.

Jest to główna słaba strona tego rodzaju oleju, gdyż zwiększając spożycie omega-3 poprzez spożycie oleju z ryb, zwiększa się również zapotrzebowanie na większą ochronę antyoksydacyjną.

Dzieje się tak ponieważ olej rybi jest nietrwały, a oksydacja prowadzi do utworzenia niekorzystnych dla zdrowia wolnych rodników. Dlatego antyoksydanty mają zapewniać, że olej rybi nie utleni się i nie zjełczeje w organizmie. Należy więc spożywać dodatkową ilość antyoksydantów zarówno dla zachowania dobrego stanu zdrowia ORAZ ze względu na zwiększone zapotrzebowanie przy spożywaniu oleju z ryb.

  • Olej z wątroby dorsza: nie polecam już tego rodzaju oleju ponieważ stosunek wit. A i D może powodować problemy zdrowotne
  • Olej z kryla: moim faworytem wśród kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego jest olej z kryla.

Skuteczność antyoksydantów w oleju z kryla jest 48 razy większa niż w oleju z ryb. Olej z kryla zawiera również astaksantynę – wyjątkowy flawonoid – która wiąże się z kwasami EPA i DHA, co pozwala na bezpośredni metabolizm antyoksydantów, przez co mają one lepszą biodostępność.

Kryl to również zrównoważone i bezpieczne dla środowiska źródło kwasów omega-3. Jest on nie tylko największą biomasą na świecie, ale jego połowy są jednym z najlepiej kontrolowanych na świecie, z zastosowaniem surowych, międzynarodowych przepisów dot. limitów połowów.

Korzystny wpływ kwasów omega-3

Omega-3 jest jednym z najważniejszych niezbędnych składników odżywczych. Trzy z ostatnich badań nawet wykazały, że deficyt tych kwasów może przyczynić się do poważnych problemów zdrowia zarówno umysłowego jak i fizycznego, oraz może on być istotną przyczyną prawie 96 tys. corocznych przedwczesnych zgonów.

Inne badania z 2008r. zwróciły uwagę na istotę omega-3 dla optymalnego stanu zdrowia oraz konieczność spożywania dużych ilości tych kwasów przez całe życie.

Wyniki wykazały, że niskie stężenie kwasów EPA i DHA przyczyniło się do zwiększonego ryzyka zgonów z przyczyn ogólnych oraz przyspieszyło obniżenie zdolności poznawczych. U osób cierpiących na depresję zaobserwowano niższy poziom omega-3 we krwi w porównaniu ze zdrowymi osobami. Odkryto również, że kwas ten uratował życie dzieci cierpiących na zespół krótkiego jelita, a testy na dzieciach z trudnościami w uczeniu się wykazały, że kwasy omega-3 są skuteczne w ich leczeniu. Korzyści omega-3 dla zdrowia obejmują począwszy od stanu umysłowego i zachowawczego w każdym wieku, a skończywszy na zapobieganiu przedwczesnej śmierci w wyniku licznych chorób, m.in.

  • choroby wieńcowej i zawału
  • niedoboru niezbędnych kwasów tłuszczowych w niemowlęctwie (rozwój mózgu i siatkówki)
  • autoimmunologicznej (np. toczeń i nefropatia)
  • choroby Leśniowskiego-Crohna
  • nowotworów piersi, okrężnicy i prostaty
  • łagodnego nadciśnienie
  • reumatoidalnego zapalenie stawów
  • choroby Parkinsona
  • zapobieganiu przedwczesnego porodu

Możesz mieć niedobór omega-3

Większość ludzi nie spożywa dostatecznych ilości niezbędnych tłuszczów, dlatego niedobór omega-3 prawdopodobnie jest szóstym największym zabójcą Amerykanów!

Również większość kobiet ma niedobór tych tłuszczów.

Badanie przeprowadzone w marcu 1991r. w Klinice Mayo na 19 „typowych” ciężarnych o „typowej” diecie wykazało, że wszystkie te kobiety miały niedobór kwasów tłuszczowych omega-3. Inne badanie na kobietach Eskimoskach, w porównaniu z Kanadyjkami, wykazało niedobór omega-3 w mleku karmiących Kanadyjek.

Jest to istotne, gdyż komórki ssaków nie są w stanie wytworzyć kwasów omega-3, dlatego płód musi otrzymać wszystkie kwasy omega-3 z diety matki. Spożycie przez matkę kwasów DHA oraz ich stężenie we krwi mają bezpośredni wpływ na poziom DHA u rozwijającego się płodu, co może wpływać na stan mózgu i oczu dziecka.

Ponieważ płód jest zależny od diety matki jeśli chodzi o omega-3, podobnie niemowlę jest zależne od jego zawartości w mleku matki, ważne jest, aby kobiety spożywały odpowiednie ilości tego kwasu.

Dlatego, zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet, suplementy zawierające kwasy omega-3 pochodzenia zwierzęcego to jedna z najprostszych rzeczy jakie możemy zrobić dla zdrowia.

Źródło: www.mercola.com

Komenatrze wyłączone.